LOGOPEDA

Logopedyczne zabawy w kąpieli.

Zaplanowałam na ten trudny dla nas czas ćwiczenia i zabawy , które mogą towarzyszyć dziecku w czasie codziennych rytuałów. Ćwiczyliśmy przy posiłkach teraz pora na kąpiel. Większość dzieci uwielbia pluskanie i chlapanie. Warto wykorzystać ten czas do zabaw logopedycznych.

Oto kilka pomysłów na wesołą i logopedyczną kąpiel:

• Ćwiczymy rączki – zawody w robieniu piany.
  • Rozdmuchiwanie piany.( Jak pamiętamy wdech nosem, wydech ustami)
  • Zdmuchiwanie piany nabranej na rękę.
  • Przygotowujemy łódeczki z papieru, łupinki orzecha, korka itp. Robimy zawody, który statek dalej popłynie, urządzamy bitwy morskie.
  • Odpowiednio pomalowane piłeczki mogą okazać się potworami morskimi.
  • Bajki logopedyczne

WYCIECZKA NAD JEZIORO”

Pewnego dnia Miś Antek postanowił wybrać w podróż nad jezioro. Zapakował wszystkie potrzebne rzeczy i wyruszył samochodem (naśladujemy odgłos silnika, parskając jak najdłużej). Kiedy już dojechał na miejsce, wszedł na plażę i rozłożył koc (robimy językiem koci grzbiet – opieramy czubek języka o dolne dziąsła, a masę języka wypychamy w górę i do przodu jamy ustnej, język układa się w garb). Antek zawsze był ostrożny, więc posmarował się kremem do opalania (oblizujemy dolne zęby). Był to bardzo gorący dzień: UFF! ACH! OCH! (dziecko naśladuje słyszane sylaby). Na szczęście wiał delikatny wietrzyk (dmuchamy lekko i długo). Zaczęło robić coraz cieplej, więc Miś wpadł na pomysł – O!! (dziecko powtarza) – Chętnie sobie popływam! (ocieramy tylnią część języka o podniebienie). Teraz trochę ponurkuję! – postanowił Miś Antek (robimy baloniki – wypychamy oba policzki powietrzem). Po kąpieli wyszedł z wody i osuszył się ręcznikiem (językiem oblizujemy usta wkoło). Miś Antek pomyślał, że poszuka muszelek i podaruje je swoim bliskim po powrocie do domu. Szukał muszelek w (liczymy językiem zęby – dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei przy szeroko otwartej buzi). Niestety, zaczęło się robić ciemno i miś musiał wracać do domu. Zadowolony jechał samochodem do domu (na przemian uśmiechamy się i parskamy). Po powrocie z wycieczki Miś obdarował bliskich muszelkami, opowiedział o mile spędzonym dniu: OCH! To był wspaniały dzień! Miś poczuł się bardzo zmęczony, ziewał, ziewał… aż zasnął. Ciiiiii! (powtarzamy ciii i ziewamy). Dobranoc Misiu!

Małpa w kąpieli”

Rada małpa, że się śmieli, ho ho ho

Kiedy mogła udać człeka,

Widząc panią raz w kąpieli,

Wlazła pod stół – cicho czeka. ciiii, ciiii

Pani wyszła, drzwi zamknęła;

Małpa figlarz – nuż do dzieła!

Wziąwszy pański czepek ranny,

Prześcieradło i zwierciadło –

Szust! Do wanny.

Dalej kurki kręcić żwawo!

W lewo, w prawo, (językiem naśladujemy ruchy do lewego
kącika ust, do prawego  kącika ust)

Z dołu, z góry, (językiem naśladujemy ruchy do nosa, na brodę)

Aż się ukrop puścił z rury.

Ciepło – miło – niebo – raj!

Małpa myśli: „W to mi graj!”

Hajże! – kozły, nurki, zwroty,

Figle, psoty,

Aż się wody pod nią mącą! Oj! Ojoj!

Ale ciepła coś za wiele…

Trochę nadto… Ba, gorąco!… Uffff!

Fraszka! – Małpa nie cielę,

Sobie poradzi:

Skąd ukrop ciecze,

Tam palec wsadzi.

Aj! Gwałtu! Piecze!”

Nie ma co czekać, trzeba uciekać!

Małpa w nogi

Ukrop za nią – tuż, tuż w tropy,

Aż po progi.

Tu nie żarty – parzy stopy…  A-u, a-u , a-u!

Dalej w okno… Brzęk! Uciekła!

Że tylko palce popiekła,

Nader szczęśliwa.

Tak to zwykle w życiu bywa.

Aleksander Fredro

CHLAPIĄCE RĄCZKI”

Małe rączki sobie chlapią,

Czasem także się pogłaszczą

I w wannę zastukają

No i mamie pomachają

Rączki robią chlap chlap chlap

Nóżki robią chlup, chlup, chlup

Tutaj swoją głowę mam

A na brzuszku bam bam bam.

Beata Przeczewska, Logopeda

Podczas wykonywania tego ćwiczenia, mamy nieźle zachlapaną łazienkę, ale czego się nie robi dla radości dziecka…

WODNE WYBRYKI JĘZYKA”

Kąpie się Jaś i Staś,

Kąpie się Język nasz. (oblizujemy językiem usta dookoła)

Skacze do wody i pływa dokoła,

Aż uśmiecha się Mariola. (szeroki uśmiech)

Wszyscy się dziwią co on wyczynia, (O! A! E!)

Kiedy na boki tak się wygina.  (język kierujemy raz do lewego kącika ust, raz do prawego)

Będąc pod wodą pręży się pięknie, (wykonujemy koci grzbiet, czubek języka dotyka  dolnych zębów, język wygina się w łuk)

Aż wszystkie ryby kąpią się chętnie! (BUL! BUL!)

• MASAŻ

Masaż języka szczoteczką do mycia zębów. Masowanie dziąseł, podniebienia, języka, wewnętrznej strony policzków (elektryczną) szczoteczką do zębów.

Polecam również zabawy logopedyczne na YouTube – Logopedia na wesoło.