Przedszkole nr 105 "Wesoła Stopiątka"

ul. Kochanowskiego 10 tel./fax 22 633 01 19 e-mail: p105@edu.um.warszawa.pl

POLECAMY

Polecamy książki dla dzieci:

 

„Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też.” 

Agnieszka Waligóra, Urszula Młodnicka-Kornaś

Książeczka która pozwala uwierzyć w siebie, dostrzec w sobie wiele mocnych stron, których często nie dostrzegamy. Bohaterem książki jest Pink – mały stwór, który wciąż rośnie. Jest on trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to co czuje jest dobre. Jego słabe strony są dla  niego obawą , ponieważ nie wie , że powinien je zaakceptować. Pink zastanawia się czy jest tak samo ważny jak inni. Mały bohater pomaga dzieciom uwierzyć w siebie!

 

Wielka księga supermocy. Edukacja emocjonalna dziecka.

Isern Susanna, Bonilla Rocio.

Książka ta zachęca dziecko do odkrycia tego, co najlepiej potrafi robić oraz tego co najbardziej je interesuje. Daje możliwość do zastanowienia się nad własnym charakterem oraz zdolnościami. Dzięki tej książęce dziecko odkrywa swoje „supermoce” takie jak poczucie humoru, taniec bądź umiejętności matematyczne. Taka „supermoc” czyni dziecko wyjątkowym.

 

 

 

 

 

„Pucio …” Marta Galewska-Kustra

Zachęcamy do poznania  Pucia i jego bliskich! Ten sympatyczny maluch jest ulubionym towarzyszem dzieci w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy.

Seria o Puciu została stworzona przez Martę Galewską – Kustrę, dr n. hum. logopedę, pedagog dziecięcą i pedagog twórczości.

W książeczkach znajdują się m.in.: wyrazy dźwiękonaśladowcze i pierwsze słowa, podstawowe rzeczowniki i czasowniki oraz łączenie wyrazów, zabawy z artykulacją (czyli umiejętnością właściwego wymawiania głosek), budowanie zdań oraz ćwiczenia umiejętności opowiadania.

Książeczki powstały by w naturalny sposób wspomagać rozwój mowy u dzieci na różnych etapach rozwoju. Polecamy dla dzieci 3+

„Feluś i Gucio poznają emocje” Katarzyna Kozłowska

Bohaterem książki jest przesympatyczny chłopiec o imieniu Feluś oraz jego ulubiona zabawka miś Gucio. Feluś jest przedszkolakiem, który każdego dnia napotyka sytuacje które wzbudzają u niego nowe emocje. Duma, radość a także złość towarzyszą maluchom niemal każdego dnia, taki towarzysz jak Gucio który potrafi przetłumaczyć zawiły język emocji na proste, zrozumiałe dla Felusia zagadnienia to skarb. Podczas lektury niemal każdy słuchacz odnajdzie analogiczną sytuację w jakiej się znalazł. Feluś i Gucio pokażą skąd czerpią wiedzę na temat emocji oraz jak je rozpoznawać i akceptować.

Lektury polecają: Agnieszka Zganiacz i Agnieszka Rybak

 

 

“Uśmiech dla żabki” Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

Co może zdziałać przesłany uśmiech, czy potrafi czynić cuda?
Taki niesiony od ukochanej osoby przez leśne zwierzątka  daje małej żabce ogromną radość.
Piękne rysunki  i ciekawy tekst. Dla dzieci starszych.

 

“Żyrafy nie umieją tańczyć” Giles Andreae, Guy Parker-Rees

Gerard chce wziąć udział  w konkursie tańca. Ale czy żyrafy potrafią tańczyć? Zwierzęta miały co do tego wątpliwości. A jednak to jak zatańczył zaskoczyło wszystkich.  Gerard uwierzył w siebie i wsłuchując się w muzykę zatańczył najpiękniej jak potrafił.
Znakomita szata graficzna i rymowany tekst zachęcają do przeczytania książki.

 

 

 

 

„Basia i tablet” Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Seria książek opowiadająca przygody tytułowej Basi oraz jej rodziny. Tym razem wraz z rodziną nasza bohaterka wybiera się nad morze. Przed wyjazdem jej starszy brat Janek dostaje od kuzyna tablet i wraz z siostrą na przemian spędzają przy nim mnóstwo czasu. Nie pomagają rodzicom w pakowaniu walizek, a w samochodzie podczas podróży wciąż się o niego kłócą. Po podróży wszyscy są w słabych humorach. Tablet sprawił, że nie są ucieszeni wyjazdem, a już na miejscu mogło ich z jego powodu ominąć wiele fantastycznych atrakcji. Mama wytłumaczyła dzieciom, że choć nie ma nic przeciwko nowym technologiom, które mogą być fajne, pomocne i zapewnić im rozrywkę kiedy się nudzą, to trzeba znać umiar aby nie wpaść w nałóg.

 

„Za dużo marchewek”  Katy Hudson

Królik uwielbia marchewki tak bardzo, że wraz z nimi nie mieści się już w swoim domku. Szuka pomocy u przyjaciół,  ale  nie wszystko idzie tak, jak powinno.
Po wielu przygodach  odkrywa, że przyjaźń
i dzielenie się z innymi daje większą radość niż posiadanie.
Książka pięknie wydana z kolorowymi ilustracjami.
Dla dzieci starszych.

 

„Elmer i dziadek Eldo”  David McKee

Zabawny słoń w kratkę tym razem zaprasza nas w odwiedziny do dziadka Eldo.
Bardzo miło spędzają razem czas na wędrówce i wspólnych zabawach. Historia, która pokazuje jak ważne jest budowanie relacji z bliskimi.
Piękna szata graficzna i bogactwo barw.
Dla dzieci starszych

 

 

 

„Zima Toli” Anna Włodarkiewicz

Zima Toli to przygody czteroletniej dziewczynki w okresie zimowym z pięknymi ilustracjami i opowieściami, które na pewno zaciekawią każde dziecko. Są tu cztery historie z życia codziennego czyli: święta przy choince, na sankach, ślizgawka, oraz pierwszy powiew wiosny. Polecamy na mroźne wieczory.

 

 

„Przekroje: owoce i warzywa” Agnieszka Sowińska

Owoce i warzywa to samo zdrowie, wie o tym mały i duży. Gdy zajrzycie do książki odkryjecie co kryje się w  ich wnętrzach. Barwne obrazki, przekroje popularnych warzyw
i owoców, ciekawe  informacje.  Dla dzieci starszych.

 

„Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” Rachel Bright, Jim Field

Jesienią zwierzęta zwykle robią zapasy na zimę, ale nie Beztroski Cyryl. On ma inne ciekawsze zajęcia. Pewnego dnia orientuje się, że przegapił porę zbiorów. Kiedy zauważa na drzewie ostatnią szyszkę okazuje się, że nie jest jedyną wiewiórką w lesie, która zainteresowała się tym przysmakiem. Śmieszna historia dwóch wiewiórek, które odnajdują przyjaźń i dowiadują się, że dzielenie się z innymi daje prawdziwą radość. Piękna szata graficzna. Dla dzieci starszych.

 

 

 

„Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki”   Oprac. Marta Bogdanowicz

Książka powstała z myślą o dzieciach i rodzicach aby pogłębiać ich więź uczuciową i fizyczną. Utwory J. Brzechwy oraz znane wierszyki autorka wykorzystuje, aby zaprosić do zabaw opartych na dotyku zwanych „masażykami”.

Drodzy Rodzice, Dziadkowie, Opiekunowie uczcie dzieci miłości, przytulajcie je, bawcie się z nimi.

Polecamy dla całych rodzin!

 

Lekturę polecają:

Agnieszka Rybak

Iwona Leszczyńska – Wójcik

 

„Medal Pana Zająca” Becky Bloom  

Kiedy w lesie pojawia się Panna Żółw zmieniają się panujące tam zwyczaje i znikają spory. Szybko okazuje się, że  sport zjednoczy mieszkańców i nauczy ich, a zwłaszcza zarozumiałego i próżnego zająca, że na wszystko trzeba sobie zapracować. Dla dzieci
w wieku 4+

„Nie trzeba słów” Armando Quintero

Krótka historia o tym, że swoje uczucia można wyrazić bez używania słów.  Bohaterami książki są zwierzęta i to one  pokazują nam, w jak prosty sposób możemy je okazać nie zawsze używając słów.  Mało tekstu, kolorowe ilustracje. Dla dzieci 3+

 

 

„Jakie to szczęście, że cię znalazłem” Guido van Genechten

Opowieść o króliczku, który podążając za swoim noskiem poznał najważniejsze uczucie na świecie – miłość. Przy okazji uzmysławia nam, że obecność drugiej osoby jest dla nas ważna. Piękne kolorowe ilustracje. Dla dzieci 5+

 

 

 „Jak mama została Indiaką” Ulf Stark i Mati Lepp

.  Udało się!!! Ulfowi – małemu chłopcu udaje się w końcu odciągnąć mamę od codziennych obowiązków – smażenia kotletów. Mama i syn spędzają ze sobą niesamowity dzień, mama zmienia się nie do poznania. Pięknie ilustrowana, ciepła i mądra książeczka, doprawiona humorem. Ta historia pozwoli zobaczyć w  rodzicach dzieci, a nam dorosłym pokaże, że czasem warto na odrobinę szaleństwa.

 

„Szopięta”   Ewa Kozyra-Pawlak

Pan i Pani Szop są pochłonięci codziennymi obowiązkami – przede wszystkim praniem, a ich niesforna gromadka psoci i figluje, przy okazji brudząc to, co rodzice uprali. Pewnego dnia jednak dzieci znikają. Co się wydarzyło i jak to wpłynie na dalsze losy rodziny dowiecie się czytając tę pieknie ilustrowaną książeczkę.

„Jak tata się z nami bawił”    Ulf Stark i Mati Lepp

Jak niewiele potrzeba, by sprawić dzieciom radość. Odłóżcie gazety, smatfony i tablety. Sięgnijcie pamięcią do swojego dzieciństwa i bawcie się z waszymi pociechami.  Zabawa jest prosta, ale ile radości i bliskości dostarcza! I to jest przesłanie tej książeczki.  Wesołe rysunki autorstwa Mati Lepp, doskonale oddają klimat zabawy, bliskości i relacji tata-dzieci.

 

 

 

„Nie ma jak w domu” Jonathan Emmett

Krecik tęskni za nowym domem, wybiera się więc na poszukiwania. Szybko jednak okazuje się, że to nie takie proste zadanie, a dom w którym mieszka jest dla niego najlepszy. Piękna szata graficzna. Dla dzieci: 4+

 

„Gdzie się podział Czwartek?” Janeen Brian

Nosek chciałby zatrzymać dzień urodzin na dłużej. Wybiera się na wędrówkę, by znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania dotyczące przemijającego czasu. Czy znajdzie odpowiedzi na te pytania? Czy dowie się co dzieje się z upływającymi dniami? Dla dzieci: 4+

 

„Rikuś i Anusia” Guido van Genechten

Książka o poszukiwaniu przyjaźni oraz o tym, że nie trzeba udawać kogoś kim się nie jest. Zawsze trzeba być sobą.
Dla dzieci 4+

 

 

Małgorzata Strzałkowska, Bajka o ślimaku Kacperku

Na zieloną łąkę ślimaków wtargnął wielki słoń. Małe stworzenia są przerażone. Z opresji uratuje je niepozorny, ale dzielny ślimak Kacperek. Jak ważne są w życiu proste komunikaty i ile mogą zdziałać, dowiecie się czytając książeczkę.
Jak zawsze u Małgorzaty Strzałkowskiej piękny język i bogata szata graficzna. Wiek 4+.

 

Mateusz Wysocki, Agata Królak,    Las zabaw

Lubicie wycieczki do lasu? Jeśli tak, to ta książeczka jest dla was. Pełna zadań dla małych przyrodników i ciekawostek o zwierzętach. Dodatkowo zawiera mapę, którą można samemu uzupełniać. Polecamy dla wszystkich przedszkolaków zainteresowanych przyrodą.

 

Shel Silverstein, Drzewo darów

Chłopiec codziennie przychodzi do jabłoni i dostaje od niej to, czego oczekuje…. Piękna opowieść o miłości, o dawaniu i braniu, w końcu o przemijaniu. Uczta dla dzieci i dorosłych. W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie. Dla starszych przedszkolaków

 

 

Renata Piątkowska, Lemoniadowy ząb.

Jeśli twojemu dziecku zaczynają wypadać zęby i nie wiecie, co się z nimi dalej dzieje. Przeczytajcie książeczkę Renaty Piątkowskiej, a potem popatrzcie w niebo i w roju gwiazd poszukajcie swoich mleczaków.
Dla starszych przedszkolaków.

 

 

Salina Yoon, Kliknij mnie!

Blipek chce grać w grę. Młody czytelnik musi mu w tym pomóc. Interaktywna książeczka do potrząsania, dmuchania
i klikania. Doskonała lektura dla niecierpliwych.

 

 

 

Peter Carnavas, Pudełko Hanki

Hania idzie po raz pierwszy do szkoły. By zdobyć przyjaciół,
w swoim pudełku przynosi różne skarby. Wszystko jednak na nic. W końcu zaprzyjaźnia się       z chłopcem. Jak tego dokonała? Co, a może kto okazał się największą wartością? Z przesłaniem edukacyjnym. Wiek 4+

 

 

 

 

 

„Ruthie i jej kłamstewka” Laura Rankin

Czy warto kłamać? Odwieczne pytanie, przekonała się o tym bohaterka książki.
Jakie poniosła konsekwencje swego czynu dowiecie się czytając książkę.
Z walorami edukacyjnymi. Wiek 4+.

 

 

 

 

„Nie bój się misiu” Agnieszka Frączek

W ciągu dnia miś jest wesoły. Gdy robi się ciemno staje się przepełnionym lękiem zwierzątkiem. Dzięki swemu tacie Miś przekonuje się, że strach ma wielkie oczy. Jeśli i twoje dziecko ogarnia czasem wieczorny lub nocny niepokój, przeczytajcie polecaną przez nas pozycję. Doskonała inspiracja do rozmowy o lękach. Zaskoczy was szata graficzna książki. Wiek 4+

 

 

„O chłopcu, który wpadł do książki” Peter Carnavas

Każdy ma swoje miejsce we wszechświecie. Tytułowy bohater też je znalazł. Zapytacie: gdzie? – w książce. Czego dokonał i czy odpowiedział na nurtujące go pytania? Przeczytajcie. Dodatkowo barwne rysunki, krótki tekst. Wiek 4+

 

Iwona Chmielewska : W kieszonce

Chcecie rozwinąć kreatywność waszego dziecka? Lubicie wymyślać i tworzyć coś nowego?
Ta książka jest dla Was. Autorka w prosty sposób pobudza naszą wyobraźnię. Książka z piękną, estetyczną szatą graficzną. Polecamy wszystkim, którzy lubią niedopowiedzenia. Od lat 4.

 

 

Mememe Cottin, Rosana Faria: Czarna książka kolorów.

Żyjemy w świecie kolorów, często je kojarzymy z przedmiotami czy zjawiskami lub odwrotnie. Czym są kolory dla osób niewidomych, jak oni je postrzegają? Czytelnik na nowo uczy się używać zmysły i wyobraźnię, Jeśli chcesz uwrażliwić swoje dziecko na odmienność, pokazać jak bardzo się od siebie różnimy, a jednocześnie jak wiele mamy wspólnego, ta książeczka będzie świetnym pomysłem. Polecamy od lat 5.

 

Cristina Sitja, Rubio Cristóbal: Dziwolągi.

Nawet nasze najmłodsze przedszkolaki wiedzą co, to jest las i do czego służy. Są jednak wśród ludzi tacy, którzy nie dostrzegają niczego złego w niszczeniu zielonych zasobów naszej planety.
Co z tego wyniknie dla mieszkańców lasu? Tego dowiecie się czytając książeczkę.
Pozycja z wyraźnym przesłaniem edukacyjnym. Polecamy od lat 4.

 

Polecają: Sylwia Ambroziak-Zaręba, Iwona Leszczyńska-Wójcik